Jó kis hely: közösségi tér nyílik a fiatalok számára Kisdobszán

2018.07.10.

Kisdobsza új projektje, a „Jó kis hely” nevű közösségi tér kialakítása az embereket szolgálja, pontosabban a 0-25 éves korban lévő fiatalokat. A projekt az Európai Szociális Alapból valósult meg, amely - akárcsak a Jó kis hely – foglalkoztatási fejlesztésekre és a társadalmi befogadásra koncentrál.

Eleinte úgy tűnhet, hogy az Európai Unió kohéziós politikája “csupán” a munkahelyteremtés, a fenntartható fejlődést, a gazdasági növekedést és az üzleti versenyképességet támogatja és segíti elő egy együttműködési és fejlesztési stratégia keretein belül. Mindeközben az igazság az, hogy bár a kisdobszai projekt az Európai Szociális Alapból valósult meg, nem pedig a Kohéziós Alapból, de a Jó kis hely közösségi tér kialakításának projektjét sok szál fűzi a kohéziós intézkedésekhez és alapelvekhez.

Ugyanis 2014 és 2020 között az Európai Szociális Alap ugyanúgy koncentrál a kohéziós politika négy tematikus céljára, mint az Unióban hozzáférhető foglalkoztatási és oktatási fejlesztésekre. Ezen kohéziós célok a következők:

• A foglalkoztatás fejlesztése és a munkaerő mobilitásának támogatása

• A szegénység elleni küzdelem és a társadalmi befogadás erősítése

• Befektetés az oktatásba, a szakképzésbe és az élethosszig tartó tanulásba

• Az intézmények képességeinek és a közigazgatás hatékonyságának fejlesztése

 

A kisdobszai „Jó kis hely" projektről

Kisdobsza Község Önkormányzata „Jó kis hely – Biztos Kezdet Gyerekházak és kistelepülési komplex gyermekprogramok támogatása” kapcsán nyújtotta be támogatási kérelmét, amelyet a 2018-as év elején el is bírálták pozitívan és közel 44 millió forint támogatási összeget ítéltek meg a Kisdobsza Község Önkormányzata számára. A projektet 2018 februárjában kezdték el, amelynek várható befejezési határideje fizikai értelemben 2022 februárja, tehát közel 4 éve van Kisdobsza Községének a közösségi tér teljes mértékű megvalósítására.

A projekt célját tekintve a „Jó kis hely” egy olyan közösségi tér létrehozását tűzte ki célul, amely 0-25 éves korig foglalkoztatna fiatalokat szülői részvétellel, különböző preventív jellegű célkitűzéseket megvalósítandó programok és foglalkoztatások keretein belül. A programok és a közösségi tér révén nem csak magát a projektet előhívó probléma szűnne meg, hogy a 0-25 éves korú gyermekek számára a községben hiánycikk a gyermekellátási szolgáltatás, de a lokális közösség fejlesztését és szorosabb kollaborációját is elősegíti és erősíti az uniós forrásokból megvalósulandó projekt.

A szükségleteknek és egyedi igényeknek megfelelően alakítják majd ki Kisdobszán a komplex gyermekprogramokat, illetve a különböző hiányzó szolgálatásokat, hogy azok a kellő mennyiségben minőségben és könnyen hozzáférhető módon nyújtsanak teljeskörű gyermekellátási szolgáltatásokat a helyiek számára. Mindenféle diszkriminációt és megkülönböztetést nélkülöző, mindenki számára ingyenesen elérhető programok fogják kitölteni a község közösségi terét.

A projekt ilyen szempontból a kohéziós politika egyik nagyon fontos célját és alapelvét próbálja lokálisan megvalósítani, mégpedig a társadalmi befogadás előmozdítását és a szegénység, valamint a diszkrimináció elleni küzdelmet. A „Jó kis hely” uniós támogatásában elszámolható költségek teljes egészét az Európai Szociális Alap finanszírozza.

 

Megkerestem a Protask Kft.-t, a pályázati műhelyt, azt a céget, amely készített a pályázatot és egy rövid interjú keretein belül megkérdeztem Gerner Adrienn ügyvezetőt, hogy válaszoljon néhány kérdésre a projekt kapcsán:

 

A projekt megvalósításának melyik részéhez volt leginkább szükség az uniós támogatásra?

„A közösségi tér kialakításához és felszereléséhez, valamint a projekt ideje alatt megszervezésre kerülő programokhoz volt a leginkább szükség az uniós támogatásra. A projekt elsődleges célcsoportja a 0-25 év alatti gyermekek és fiatalok, valamint szüleik, de a célcsoportnak számít a helyi közösség is, valamint a gyermekekkel és családjukkal foglalkozó intézmények, szolgáltatások vezetői és munkatársai. Az önkormányzatnak szűkös költségvetése miatt ilyen kulturális, szociális és szabadidős szolgáltatások biztosítására nem lenne fedezete az uniós támogatás hiányában.”

Mi volt a legnagyobb probléma a pályázat megvalósítása során?

„Jelenleg megvalósítás alatt áll a projekt, ami 2018. február 19-én indult, és négy évre szól, a támogatás intenzitás 100%. A legnagyobb probléma a bizonytalanság volt és az, hogy majdnem egy teljes évig bírálat alatt állt a pályázat. A támogatási szerződés megkötése és az előleg lehívása óta a projekt megvalósítása zavartalan, szakmai és pénzügyi akadályoktól mentes. Az átlagos pályázatokhoz képest az adminisztrációs teher is kevesebb, a változásbejelentések és állásfoglalás kérések viszonylag gyorsan megválaszolásra kerülnek az Emberi Erőforrások Minisztériuma, mint közreműködő szervezet által."

Az uniós fejlesztésnek köszönhetően mi az, amiben jobb lett a község?

„Hiánypótló szolgáltatást, közösségi terek nyújt Kisdobsza községben elsősorban az ott élő fiatalok, másodsorban a lakosság részére. A községben élő fiatalok számára kulturális és szabadidős programlehetőségeket tudnak biztosítani, hasznos és értékes időtöltéssel."

Hogyan alakult a pályázatba foglalt követelmények teljesítése?

„A feltételek teljesítése gördülékenyen zajlott, nem voltak akadályok."

Mi a projektben az a hozzáadott érték, ami az uniós forrásból megvalósuló fejlesztés során Önöknél marad?

„Az uniós projekt megvalósítását követően a közösség térbe beszerzett eszközök (bútorok, játékok, számítástechnikai eszközök) maradnak a kedvezményezettnél, valamint 3 fő részére új munkahelyet teremt a 4 éves projekt."

 

("Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.")



lockkerdee

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!