Zsujta község sokat fejlődött az uniós támogatásoknak köszönhetően
Interjú Zsujta polgármesterével
2018.07.09.Az unió kohéziós politikája már számos területen bizonyította milyen előnyökkel járhat egy nyertes pályázat egy vállalkozás, vagy egy civil szervezet számára. Azonban nem mindig kerül reflektorfénybe a községek és kisebb települések helyzete, amelyek teljes felzárkóztatásához nem árt a támogatás.
A kohéziós politika azt hirdeti, hogy az Európai Unió minden régiójára és városára kiterjed, a legkisebb lélekszámú falutól a legnagyobb és legforgalmasabb városig. Ez az üzenet igaznak is bizonyul, hiszen Zsujta község sem esik ki ebből a körből. Azonban nem sokszor hallani arról, hogy egyes községek és kistelepülések milyen állapotban vannak, és ahol az uniós támogatások a helyiek mindennapi életének, máshol normálisnak számító minőségének megteremtéséhez szükségesek, kezdve az útállapotoktól az iskola nélküli település Művelődési Házának 2015-ös felújításáig.
Zsujta egy 176 lélekszámmal rendelkező (a polgármester 2018-as becslése alapján) község Észak-Magyarországon, Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi csücskében, konkrétan Szlovákia és Magyarország határa mellett. A település egy kisebb völgyben húzódik végig, amely földrajzi helyzet akaratlanul is sokszor negatívan határozza meg a helyiek lokális életét. Zsujta nem rendelkezik iskolával, így a legtöbb gyermekeknek szánt programot, mint például a Mikulás eljövetele vagy farsang és a többi, a Művelődési Házban rendeznek meg, amely három-négy évvel ezelőtt még beszakadt tetővel állt a faluban. A helyiek főként mezőgazdaságban dolgoznak, így a településnek ez jelenti az elsődleges anyagi forrást.
Azonban részben az Európai Unió kohéziós politikájának, Kohéziós Alapjának és Európai Regionális Fejlesztési Alapjának, részben a Magyar Kormány belügyminisztériumi támogatásainak, részben pedig saját önerőjének köszönhetően Zsujta községe elindult egy olyan úton, amely az elmaradt települést felzárkóztathatja a fejlődő falvak sorai közé.
Az Európai Unió kohéziós politikájának segítségével például 2011-ben elnyert egy támogatást az Észak-Magyarországi Operatív Program „2000 LE alatti települések szennyvízkezelése" című pályázati kiíráson. Ez a támogatás is megteremtett egy olyan életminőséget a településen, amely egy nagyobb faluban vagy szinte bárhol általánosnak mondható. A támogatás megítélt csaknem 40 millió forintos összegének keretein belül Zsujta számos eddig el nem látott ingatlanának helyzetét oldották meg, valamint a főút közepénél elhelyezkedő, 100 férőhelyes idősek otthonának szennyvízelvezetése és annak tisztítása is megvalósult.
Az uniós támogatások a település hosszútávú gazdasági és társadalmi fejlődését is szolgálják, amely fenntartható és minőségi foglalkoztatást, közlekedést, valamint a környezetvédelem és a különböző erőforrások felhasználásának hatékonyságát tűzi ki célul és valósítja meg a különbönző projektek révén.
Zsujta már több Európai Unió által finanszírozott támogatás is igénybe vett és uniós támogatásból valósította meg különböző projektjeit és fejlesztéseit, mint például a Művelődési Ház felújítása, ahol számos programot tart a község önkormányzata, azonban az uniós támogatásból megvalósuló renoválásig erre nem volt lehetőség, mert be volt szakadva a teteje és alkalmatlannak minősült bárminemű esemény vagy program helyszínéül.
Felvettem a kapcsolatot Zsujta polgármesterével, Koncsol József Sándorral, aki már 8 éve vezeti a települést és megkérdeztem most futó legújabb uniós projektjükről, a Települési környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztés Zsujta településen című TOP-os pályázatról, amelyben 57 millió forint támogatást ítéltek meg 2018 januárjában az önkormányzat számára.
Miért volt szükség a most futó támogatás igénybevételére?
„Nemrégiben 40 milliméter eső esett, és Zsujta egy völgyben helyezkedik el ugyebár, a nagy esőzés következtében pedig lezúdult az iszap a dombokról a faluba, elöntve és elmosva nagyjából 100 km³ mezőt és termőföldet. - mondta el a polgármester.”
Ez azért is baj mert a zsujtai lakosság nagyrésze mezőgazdasággal foglalkozik, de ha egy nagyobb esőzés ekkora károkat tud okozni, így nem csak a település gazdaságára, de az emberek megélhetésére is veszélyt jelenthet.
A TOP-os, 2018-ban elnyert uniós támogatás keretein belül milyen beruházás révén küszöbölik ki ezt problémát?
„Egy nagyjából 1 kilométeres vízelvezetőt építünk és ez fog arról gondoskodni, hogy a nagyobb esőzések ne mossák el a termőföldeket és a mezőgazdasági területeket, ez most a legújabb projektünk.”
A temető is például egy magasabb dombon helyezkedik el, így sokszor annak épsége is veszélyeztetve van, amikor a sok víz vagy iszap elkezd lefolyni a domboldalakon.
„Sok árok és mélyedés is van a faluban, így egy nagyobb vihar során ezek is megtelnek vízzel. Egyszer például a 10 évvel ezelőtt épült idősek otthona előtt annyira komoly volt az iszap és víz probléma, hogy homokzsákokkal kellett elállni a víz útját, hogy ne öntse el az épületet, amely előtt egy nagyobb árok kezdett el megtelni jelentős mennyiségű vízzel.”
Az interjúban a polgármestert nem csak a Zsujta település legújabb környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztését érintő uniós támogatással kapcsolatban kérdeztem meg, de arról is, hogy az eddigi beruházások és fejlesztések milyen pozitív hatással voltak a település gazdasági és társadalmi szférájára.
Elmondta, hogy évekkel ezelőtt hiányzott a főút felső, illetve alsó szakasza, amely megnehezítette a lokális közlekedést, valamint az utak minősége is olyan állapotban volt, hogy szükség volt azok felújítására. Így egy 10 milliós uniós támogatás és 5%-os önerő segítségével megújultak a kültéri utak és új aszfalt lett az egész faluban, kijavítva az árkokat és kátyúkat. A támogatás keretein belül gépbeszerzés révén tettek szert egy erőgépre, illetve egy földgyalura vagy másnéven gréderre, amelyek segítségével a utak karbantartását is eltudják már végezni.
De az orvosi rendelőt például teljes mértékben önerőből valósította meg Zsujta Községe. „Az orvosi rendelő valamikor egy konyha volt” - mondja a Polgármester. Egy időben még ajtóval sem rendelkezett ez a helyiség, amely az orvosi rendelőként funkcionált, de önerőből a településnek sikerült felújítania.
A polgármester elmondta továbbá, természetesen van még hova fejlődnie Zsujtának, és amennyi releváns támogatást meg tud pályázni az önkormányzat, azt meg is pályázza.
("Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.")
lockkerdee
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!